Jarní úklid - jak na to?

Jarní úklid - jak na to?

Zapojte do jarního úklidu celou rodinu

Uklízení baví vyloženě málokoho. Zvláště jedná-li se o jarní úklid, který by z logiky věci měl probíhat vskutku důkladně. 

První slunečné dny nabízí de facto první šanci, jak zbavit byt pozůstatků zimní temnoty a chladu, kdy leckdy nebylo možné ani pořádně vyvětrat. Na druhou stranu nebyly tak nápadné ani chuchvalce prachu, bavící se v předsíni hrou na honěnou.Ovšem zkušené hospodyňce se nic podobného stát nemůže. Velice dobře ví, že dobré slovo a pozitivní motivace dokážou leckdy zázraky. Ráda využije prvoplánových lichotek, slibů i úplatků. 

Výsledný efekt se obvykle vyplatí. Oproti hromadnému úprku před hlavou domácnosti, ať už je kteréhokoli pohlaví, pod průhlednou záminkou, že při úklidu nesmí nikdo překážet a navíc je potřeba dostatek času a prostoru.  Dokáže naopak společně prováděný úklid vytvořit unikátní atmosféru rodinné aktivity, týmové spolupráce i příslib osobní premiéry dosud nepoznaných zážitků. 

Úklid může znamenat i nezapomenutelné zážitky

Z většiny z nich se sice postupem času stanou rutinní pravidelně vykonávané činnosti jednotlivých členů domácnosti, ať už těch stálých, nebo přicházejících, přibývajících, odcházejících nebo příležitostně se vracejících. Přesto první utkání s luxem, klepání koberců před domem, čištění objemného akvária, vyklízení auta po prázdninovém výletu nebo přesvědčování jezevčíka, že vana psy opravdu nejí, sice nemusí patřit k formativním zážitkům dětské duše, ale jako příjemné vzpomínky na spokojené dětství bezesporu zůstanou natrvalo. 

Zapojení celé rodiny, rozumná dělba práce i její jasně viditelné výsledky dokáží rozzářit celý dům pozitivní atmosférou a pomoci vytvořit onoho unikátního ducha, jehož by měla každá funkční a fungující rodina pravidelně pěstovat a udržovat. Samozřejmě, povinný celorodinný úklid dokáže zafungovat podobně jako například dovolená formou katalyzátoru skrytých či pod povrchem bublajících konfliktů. 

Ovšem pokud jsou rodinné vztahy zdravé a v pořádku, mohou společné aktivity k jejich kvalitě a dalšímu zlepšování jen přispět. A koneckonců všichni víme, že dobře zvládnutý konflikt dokáže ve správně zvolený čas vyčistit vzduch a vyřešit i dlouho neřešené problémy. Klíčové je pouze konflikt jasně ohraničit, důstojně a smírně ho ukončit a nebýt na sebe kyselí ještě další tři dny, ačkoli důvody konfliktu i jeho průběh už dávno odezněly.

Jak na jarní úklid?

Dobrý plán bývá polovinou úspěchu a konkrétně při úklidu je jeho správné načasování, funkční rozfázování a eliminace vzájemných kolizí zcela klíčové. Jeho správné provedení připomíná kombinaci plánu bitvy u Marenga, logistického zajištění berlínského leteckého mostu a Kolumbovy objížďky do Západní Indie. 

Zdaleka nestačí, aby na sebe co nejlogičtěji navazovaly jednotlivé činnosti, přesné pořadí musí platit i pro jejich provedení v konkrétních místnostech, počínaje pokoji v prvním patře, pokud se tedy jedná o dům. Osvědčeným  postupem bývá začít od kuchyně, postupovat přes chodby nebo předsíň k jednotlivým pokojíkům a skončit v koupelně sběrem záclon a dalších tkanin a textilií. Všechny tkaniny které je samozřejmě potřeba důkladně vyprat a vysušit, aby vydržely dlouho krásně voňavé a čisté, zvláště když přesně dodržíte rady z manuálu výrobce.

Úsporné i efektivní sušičky a pračky, chlubící se současně krásným i funkčním designem, nakonec pozorné nakupující zaujmou v první řadě svoji cenou a za ni dostupnými funkionalitami. Veškeré informace najdete na našem eshopu www.orava.cz.

Jak hravě zvádnout velký úklid bytu?

Jinou podobu úklidového plánu je zapotřebí vypracovat v případě bytu. Priority směru očistných snah by totiž měly vést od těch nejčistších místností, jako jsou ložnice nebo obývací pokoj, k těm častěji používaným, a proto také logicky více znečištěným. Typickým příkladem je kuchyně, chodba nebo předsíň, u nichž je postup v zásadě stejný, jako při pravidelném vytírání. V obou případech samozřejmě platí klasická zásada uklízeček, postupovat od shora dolů.

Nikdo si přece nechce vymést, uklidit a nově přerovnat své oblíbené regály, následně prostřít stůl a nachystat povinné občerstvení, aby si až v tuto chvíli vzpomněl na nutnost vyluxovat rohy ve stropu místnosti plné pavučin a na otření závějí prachu z lustru, kupodivu umístěného přímo nad jídelním stolem. Přesně takové detaily nakonec stvoří konečné vítězství a zvláště při zapojení menších a živějších dětí je potřeba klást enormní důraz na jasně definované postupy a jejich dodržování pečlivě hlídat.Vyhnete se tak přinejmenším zbytečným nedorozuměním.

 

Jarní úklid si jako první obvykle užije pračka, ale velkým prádlem sice plánovaná akce obvykle začíná, ovšem ani zdaleka nekončí. Pro aktivní zapojení dalších členů rodiny se nabízí široká škála všemožných aktivit. Samozřejmě je potřeba ze všech možných koutů vymést veškeré pavučiny a pečlivě umýt okna včetně rámů, garnýží a rolet, aby vyprané záclony nepostihlo trauma z návratu hned po sundání ze šňůry. 

Typicky odpovědnou činností je luxování, ať už všech koberců, sedacích souprav či jiných kousků čalouněného nábytku a nebo naopak těžko přístupných míst. Spousta zajímavých činností se dá vymyslet i pro nejmenší členy domácnosti, například jim názorně vysvětlit, co znamená úklid na oko, když si sami zkusí s pomocí ručního vysavače zbavit stůl jen několika nejnápadnějších drobků, aniž by se kvůli jejich krátkodobé existenci musela sklízet veškerá výbava, připravená na slavnostní oběd pro statečné uklízečky a uklízeče. Domácnost vůbec poskytuje řadu příležitostí, jak si díky elektrickým pomocníkům usnadnit nejen práci, ale také ušetřit mnoho času. Krom toho může být jejich použití často i celkem zábavné.

 

Pořádné luxování s vysavačem VOLCANO

 

Pojďme se chvilku věnovat jednomu konkrétnímu, vysoce praktickému kousku. Jedná se o extra silný a extrémně tichý vysavač, co dokáže z každého vysátí vytvořit onu vzácnou chvíli, kdy už žádný tah po koberci nebudete muset víckrát opakovat. Konečně tak pochopíte skutečnou podstatu chlapského luxování a věřte mi, že pochvala vás minout nemůže. Navíc se s ohledem na vynaložené úsilí obvykle vyplatí. 

Vysavač Volcano má akční rádius až do šířky devíti metrů. Samozřejmostí je vysávací podlahová, spárová, kulatá kartáčová, parketová a turbo podlahová hubice. Práce s takovým vysavačem je radostí pro tatínka i potomky, kteří si mohou namlouvat, že takhle nějak vypadala před lety opravdová “chlapská práce”.

 

Volnost a bratrství jsou dobré i při vysávání

 

O situace k naštvání nebývá během úklidu nouze, ale jedna je opravdu hodně otravná. Ani si nechcete připomínat, jak jste se během vysávání nedokázal dostat příručním luxem do míst, kvůli nimž ani nemá cenu chodit do komory pro velký vysavač, sestavovat ho a následně zase pochopitelně rozebrat, vyčistit a uklidit zpátky. Pro ruční vysavače jsou pak ideální místa, kde vám stačí se jen trochu sehnout, dostat se s hlavicí za roh a zvládnout tak většinu vysávání jen s pomocí lehčího nástroje. Zvláště, když potřebujete používat jen jednu ruku, zatímco ta druhá může klidně ometat prachovkou manželčinu oblíbenou sbírku porcelánových buldočků zděděnou po babičce.

 

S pomocí ručního luxu vysajete pár drobností a zase vysavač uklidíte, většinou na místo, kde bývá pohotově po ruce. Nezapomínejte též, že se obejdete bez měnění pytlíků nebo vymývání celého přístroje sprchou ve vaně. Ruční vysavače si kromě dospělých velmi často zamilují i naši drazí potomci. Práci s nimi snadno zvládnou a po krátkém výkonu mohou s ironickým úsměvem pozorovat tatínka, kterak se morduje s opravdickým luxem, vysávajícím skutečný nepořádek. U ručních vysavačů v podstatě neexistují žádná omezení ohledně kapacity, výdrže nebo údržby a konkrétně tyčový vysavač 2 v 1 je jednoznačně výbornou volbou. Děti vám totiž s úklidem rády pomohou, ale musí jim ho podat jako zábavu a ne nutné zlo.

Zkuste to s Foglarem!


Každý rodič ví, že všechny děti by se ze všeho nejraději věnovaly přesně tomu, čím se právě v ten okamžik “baví” dospělí. Samozřejmě ovšem za použití totožných nástrojů i stejného materiálu, aby se mohly tvářit patřičně důležitě, nakolik tatínkovi pomáhají. Cestě do pekla je však pokaždé dlážděna dobrými úmysly, a výsledek se od načrtnutého ideálu obvykle výrazně liší. Potomci se téměř neustále pletou pod nohami těch několika málo skutečně pracujících, až místo uklízení začnete přemýšlet, které z nich se první zraní, a o jak kuriózní způsob úrazu půjde. 

Uhlídat mumraj dětí, zatímco se snažíte věnovat produktivní činnosti, není úplně jednoduchým úkolem. Navíc děti mají bystré hlavičky a všímavá očička, proto se také obvykle dostanou všude tam, kam chtějí, tedy víceméně kamkoliv. K zavedení aspoň jisté formy disciplíny stačí vzpomenout klasika a zavést Foglarovy bobříky (nemyslím jeho hochy od bobří řeky, ale plnění rozličných, obvykle obecně prospěšných skutků, jako třeba povinnosti po dobu 24 hodin mlčet). 

Asi není důvod začínat hned od začátku rodinného úklidu s tak extrémním opatřením, ale zkuste dětem navrhnout třeba šanci získat bobříka za umyté boty, srovnání nepoužívaného ošacení ve skříni nebo vyprání dědových šlý mýdlem s jelenem. Kdo uvidí na obzoru pavučinu, získá taktéž bod, a kdo v knihovně po dědečkovi najde mezi stránkami odborných knih dávno neplatné bankovky, může si dokonce po obědě přidat dezert. 

Postupným rafinovanějším plněním se nezadržitelně blíží cíl našeho snažení, splnění finálního bobříka za jarní úklid, tedy snu každého malého chlapce a děvčete! Právě výše zmiňovaný přenosný vysavač se svými rozměry ideálně hodí do malé dlaně a věřte, že i dětská ruka s ním dokáže udělat velké věci. Tedy pokud jim novou hračku nesebere tatínek poté, co ho z úklidu garáže rozbolela záda, nebo dokonce maminka, snažící se poklidit zbytky po přípravě oběda. Ale podobné zákroky dětem určitě vadit nebudou. Lehký výkonný aku vysavač Acuvac  totiž oblíbí doslova celá rodina a to nejen na drobky nejen doma ale i v autě.